top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
Ieškoti

Nerimas ir akupunktūra

Daugelyje Europos šalių maždaug ketvirtadalis gyventojų teigia kenčiantys nuo bent vienos psichinės sveikatos būklės. Dažniausiai diagnozuojamos psichikos sveikatos ligos yra depresija, generalizuotas nerimas ir valgymo sutrikimai. Psichikos problemų simptomai, nors ir skirtingi visiems, apima liūdesio ir (arba) nusivylimo jausmas, pasitraukimas iš socialinio gyvenimo, pyktis, piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis ir mintys apie savižudybę. Nerimo sutrikimų paplitimas Europoje buvo šiek tiek didesnis nei depresijos daugumoje Europos šalių. 2020 metų pradžioje visame pasaulyje išplitusi COVID-19 pandemija sukėlė ir sustiprino psichinės sveikatos problemas, nes buvo paveikta beveik kiekviena kasdienio gyvenimo dalis.


Šios išvados sutampa su „Google Trends“, skelbiančiai, kaip nerimo paieškos per pastaruosius penkerius metus padvigubėjo.


Taigi, nerimas yra dažnesnis nei bet kada anksčiau.

Nerimas, Akupunktūra

Nerimas yra simptomas


Kai nerimo priežastis nėra maistinių medžiagų trūkumas, nesubalansuotas cukraus kiekis kraujyje ar farmacinis šalutinis poveikis, nerimas yra normali reakcija į neįprastai stresines ir traumines situacijas.


Kaip ir sielvartas bei pyktis, nerimas yra žmogaus patirties dalis, kuri neturėtų būti laikoma sutrikimu ir stigmatizuojama. Deja, vis dar gėda, kad žmonės jaučiasi prisipažinę jaučiantys nerimą, jau nekalbant apie tai, kad kreipiasi pagalbos. Jei esate vienas iš tų žmonių, tai rašau Jums. Jūs nesate vieni ir negalite tikėtis, kad visą laiką būsite „pozityvūs“. Tai ne tik nerealu, bet ir spaudimas bandant išlaikyti tą fasadą tik dar labiau pablogina. Mano asmenine ir profesine nuomone, tai, kas realu, yra pertvarkyti mūsų, kaip individų, kultūros ir sveikatos priežiūros sistemos požiūrį į psichinę sveikatą.


Pagalvokite apie tai…


Ką daryti, jei vietoj to, kad nerimas būtų pavadintas „psichikos sutrikimu“, kurį reikia valdyti chemiškai, mes laikytume jį simptomu, kurį galima išgydyti?


Jei tai padarytume, gydymą taip pat būtų galima pertvarkyti, mažiau akcentuojant savo jausmų numalšinimą ir visapusiškai kreipiant dėmesį į pagrindinius kaltininkus ir aplinkybes, sukeliančias tai.


Laimei, yra medicinos šakų, kurios tai daro: funkcinė medicina, natūropatinė medicina, psichoneuroimunologija ir, žinoma, tradicinė kinų medicina (TKM).


Proto ir kūno ryšys Rytų medicinoje


Tradicinė kinų medicina (TKM) šimtmečius žinojo, kaip kūnas, protas ir emocijos yra tarpusavyje susiję: kaip ilgai slopinamos ir intensyvios emocijos gali būti įstrigusios kūne, vėliau pasireiškiančios kaip fizinės sveikatos problemos. Panašiai, paveikus organų sistemą, išryškės jos suporuotos emocijos (pagalvokite: alkoholio poveikis kepenims, o tai kai kuriems vartojantiems alkoholį sukelia pyktį).


Prieš tūkstančius metų TKM specialistai tikriausiai nevartojo termino „nerimas“, tačiau jie nustatė, kad nerimas pažeidžia blužnį ir skrandį - taip šiuolaikinė medicina vadina mūsų žarnyno mikrobiomą. Arba kaip baimė silpnina inkstus - šiandien mes žinome, kaip mūsų antinksčiai (kurie yra ant inkstų) išskiria streso hormonus, kai jaučiame grėsmę.


Tai nėra atsitiktinumas. TKM visada pripažino, kaip protas veikia kūną ir atvirkščiai.


Taigi, kaip akupunktūra padeda kovoti su nerimu?


Kaip akupunktūros specialistė, vienas iš būdų nustatyti pagrindines priežastis yra užduoti tam tikrus, svarbius klausimus pirmojo susitikimo metu.


Kai nerimaujate, ar patiriate:


lakstančios mintys, ypač naktį?

naktinis prakaitavimas ar mėtymasis/vartymas?

širdies plakimas blogėja, kai esate pavargęs?

krūtinės spaudimas ar skausmas?

ar svaigsta galva arba sunku sutelkti dėmesį?

panikos priepuoliai?

pojūtis, kai gerklėje lyg užstrigęs gabalėlis?

lengvai išsigandęs ar neryžtingas?

į bangas panašus jausmas žarnyne?

skystos išmatos ar pilvo skausmas?

liūdesys ar dusulys?

lengvai supykstate ar būnate irzlūs?

ryškūs ar nerimą keliantys košmarai?


Taip pat būtinai paklausiu:


Ar yra buvę traumų (jei taip, pasidalinkite tik tuo, kas jums patogu)?

Kokia jūsų mityba (kad būtų išvengta galimo maistinių medžiagų trūkumo)?

Kokius vaistus vartojate (kad išvengtumėte šalutinio poveikio)?


Kiekvienas atsakymas man pasako apie tai, kaip nerimas veikia jūsų vidinę sveikatą. Tai taip pat man signalizuoja, kuriuos akupunktūros taškus pasirinkti, maisto produktus parekomenduoti ir pan.


Tarkime, 10 žmonių jaučia nerimą, tačiau tai, kaip jis pasireiškia jų kūne, įvykiai, kurie suformavo jo atsiradimą, susiję simptomai ir veiksniai gali (ir dažniausiai yra) labai skirtingi. Dėl to bus nustatyta 10 skirtingų diagnozių ir kiekviena iš jų gaus 10 visiškai skirtingų gydymo būdų, pritaikytų pagal jų poreikius.


Tai yra viena iš priežasčių, kodėl akupunktūra yra tokia pat veiksminga ir malšinanti nerimą: ji toli gražu nėra universali.


Suprasdama jūsų unikalią konstituciją, akupunktūra pašalina pagrindines nerimo priežastis, tuo pačiu palengvindama su tuo susijusius unikalius fizinius simptomus.


Mokslas už to: Jei jums įdomu, kaip akupunktūra pagerina nerimą, paskaitykite apie šį tyrimą:


AKUPUNKTŪRA REGULIUOJA JŪSŲ ATSAKĄ Į STRESĄ PER ŠIRDIES RITMO KINTAMUMĄ


Vienas iš jautriausių organizmo gebėjimo susidoroti su stresu rodiklių yra vadinamasis jūsų širdies ritmo kintamumas (ŠRK). Skirtingai nuo širdies ritmo, kuris yra dūžių skaičius per minutę, ŠRK yra laikas tarp kiekvieno dūžio. ŠRK matuoja, kaip jūsų nervų sistema prisitaiko prie streso.


ŠRK matuojamas širdyje, tačiau jis kilęs iš jūsų nervų sistemos autonominės šakos, kuri kontroliuoja jūsų simpatinius ("kovok arba bėk") ir parasimpatinius ("poilsis ir virškinimas") atsakus.


Kai ŠRK yra didelis, tai reiškia, kad jūsų nervų sistema yra subalansuota - jūsų kūnas gali prisitaikyti prie streso jūsų aplinkoje. Didelis ŠRK yra pageidautinas, nes tai reiškia, kad jūsų smegenys tinkamu metu gali persijungti tarp didelio budrumo ir ramybės. Tai gali atrodyti kaip galimybė lengvai užmigti kada ateina laikas miegoti, ir turėti energijos, susikaupti darbe dienos metu. Su nerimu tai gali būti sunkiai pasiekiama.


Kai ŠRK yra mažas, tai reiškia, kad viena šaka dominuoja (dažniausiai simpatetinė) ir siunčia stipresnius signalus į jūsų širdį/organus nei kitur. Tai reiškia, kad jūsų kūnas stengiasi viršyti pavarą, kad išlaikytų savo kasdienes funkcijas, todėl lieka mažiau išteklių sportuojant, prižiūrint ar bet kokiai jūsų kasdienei veiklai. Žemas ŠRK yra dažnas reiškinys, jei turite lėtinį nerimą, nes jūsų kūnas yra įstrigęs išgyvenimo režimu, net jei tuo metu nėra dirgiklio.


Geros naujienos yra tai, jog įrodyta, kad akupunktūra pagerina organizmo gebėjimą susidoroti su stresu ir mažina nerimą, pagerindama ŠRK:


„Pacientams, sergantiems lengva depresija ar nerimu, tradicinė, bet ne fiktyvi (placebo) akupunktūra buvo susijusi su reikšmingu vidutinio širdies susitraukimų dažnio ramybės būsenoje sumažėjimu praėjus 5 ir 15 min., taigi sumažina bendrą nerimą pacientams, sergantiems depresija ar nerimu (MacDonald et al, 2019)“.


AKUPUNKTŪRA STIMULIUOJA ENDORFINŲ IŠSISKYRIMĄ


Klinikinių nerimo nerimo akupunktūros išvadų santrauka:


„Kai kūnas patiria stresą, smegenų sritis, vadinama pagumburiu, išskiria neurochemines medžiagas, o tyrimai rodo, kad akupunktūra gali nuraminti šį atsaką. Taip pat buvo įrodyta, kad akupunktūra padidina endorfinų, organizmo „geros savijautos“ cheminių medžiagų, kurios atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant fizinį ir emocinį stresą, pavyzdžiui, skausmą, širdies ritmą, kraujospūdį ir virškinimo funkciją, išsiskyrimą. Visi šie mechanizmai turi tiesioginį poveikį nerimo mažinimui“.


Išleisdama endogeninius (savadarbius) skausmą malšinančius opioidus ir geros savijautos endorfinus, akupunktūra palaiko jūsų organizmo gebėjimą atkurti, reguliuoti ir išgydyti save reikiamais būdais – be vaistų.


AKUPUNKTŪRA GERINA MIEGĄ


Kokybišką miegą sunku išlaikyti, kai jūsų protas niekada negali išsijungti.


Literatūros apžvalgoje apie akupunktūrą psichiatrijos sutrikimams gydyti pranešta, kad ji žymiai pagerino miego kokybę pacientams, sergantiems nemiga. Vienas iš nurodytų tyrimų pranešė, kad po gydymo „šlapimo 6-sulfatoksimelatonino (melatonino metabolito) koncentracija buvo normalizuota, o keletas polisomnografinių priemonių, taip pat nuovargis, mieguistumas, nerimas ir depresijos lygis buvo žymiai pagerėję. Kartu su įrodymais apie gydymo veiksmingumą gydant depresiją, susijusią su nemiga, akupunktūra gali būti naudingesnė esant neuropsichiatriniams sutrikimams, kurių sutrikusi miego kokybė“.


Nesvarbu, ar jums sunku užmigti, ar kiekvieną vakarą tuo pačiu metu pabusti (priežastis, kodėl tai galima sužinoti žiūrint į TKM kūno laikrodį), akupunktūros specialistas gali padėti nustatyti, koks yra disbalansas, kad būtų suteiktas konkretus gydymas savo simptomams.


AKUPUNKTŪRA PALAIKO ŽARNYNO SVEIKATĄ


Manoma, kad jūsų žarnyno bakterijos gamina apie 95% jūsų kūno serotonino-neuromediatoriaus, kuris turi įtakos nuotaikai ir virškinimo trakto veiklai. 95 procentai..!


Šis atradimas paskatino naują tyrimų sritį, vadinamą žarnyno ir smegenų jungtimi. Kad ir kaip atrodytų nauja, ji patvirtina tai, ką tradicinė kinų medicina šimtmečius žinojo apie proto ir kūno ryšį. Žarnyno jausmai nebėra tik posakis, jie yra tikri.


Atsižvelgiant į tai, kiek žarnyne gausu bakterijų ir nervinių skaidulų, jis buvo vadinamas antrosiomis smegenimis - žarnyno nervų sistema. Dabartiniai įrodymai atskleidžia, kad, priešingai populiariam įsitikinimui, smegenys nėra vien tik atsakingos už kūno veiklos diktavimą. Vietoj to, žarnyno ir smegenų bendravimas vyksta abiem kryptimis:


„Nors gydytojai visada žinojo, kad psichinės būklės, tokios kaip stresas ir nerimas, gali sukelti virškinimo trakto problemų, pavyzdžiui, drugelius skrandyje arba streso sukeltą viduriavimą ar pykinimą, vis dažniau atrodo, kad priežasties ir pasekmės ryšys tarp psichinės būsenos ir virškinimo trakto būklės taip pat gali veikti atvirkščiai. Sutrikus žarnynui (t.y. esant uždegimui) gali pasireikšti mūsų psichinės būklės pokyčiai, o tai rodo, kad virškinimo trakto (bakterijų ir) funkcijos pusiausvyros sutrikimas gali atvirkščiai siųsti jūsų smegenims signalus, kurie sukelia neurologinius ir emocinius simptomus, tokius kaip depresija, nerimas ir nuotaikų kaita (Lanyon, 2019)."


Virškinimo sutrikimai, tokie kaip prastas apetitas, pilvo skausmas, pykinimas ir nereguliarus šalinimas, yra vieni iš dažniausiai pasitaikančių simptomų, kuriuos matau pacientuose, kuriems kyla nerimas. Laimei, buvo įrodyta, kad akupunktūra turi teigiamą poveikį šiems simptomams, ypač dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) atveju, kai metaanalizė parodė, kad akupunktūros veiksmingumas yra kliniškai ir statistiškai reikšmingas.


Saugumo signalai


Atsižvelgdama į daugybę būdų, kaip mokslo bendruomenė gali paaiškinti, kaip akupunktūra padeda nerimui, turiu savo nuomonę, kuri juos apibendrina:


Man patinka galvoti apie akupunktūrą kaip apie jūsų kūno saugumo signalus.


Vaizdžiai įsivaizduojant nervų sistemą, akupunktūra suteikia jūsų protui ir kūnui ramybės perduoti žinią, kad „aš esu saugus, man viskas gerai, dabar galiu atstatyti pusiausvyrą“, todėl tai gali padaryti. Akupunktūra gali ne tik sutelkti savo kūno išteklius, kraujotaką ir neuro-endokrininius signalus, bet ir padėti atgauti ramybės jausmą ir atsparumą būsimam stresui.


Jeigu ieškote nerimo strategijų ir rekomendacijų, skirtų ilgalaikiam palengvėjimui palaikyti, o ne paviršutiniškam greitam sprendimui - man būtų malonu jus palaikyti. Kreipkitės jau dabar.




Šaltiniai:


MacDonald et al (2019) “The Effects of Acupuncture on Glutamatergic Neurotransmission in Depression, Anxiety, Schizophrenia, and Alzheimer's Disease: A Review of the Literature.” Frontiers in psychiatry vol. 10 14. 12 Feb. 2019, doi:10.3389/fpsyt.2019.00014


Lanyon, C (2019). “What TCM has known for centuries: ‘New’ Brain-Gut Connection.” South China Morning Post. https://www.scmp.com/lifestyle/health-wellness/article/3022925/brain-gut-connection-how-tcm-has-known-centuries-what

© 2025 holístico

bottom of page