Endometriozė: Kas tai? Simptomai ir gydymas natūraliai.
- Ieva Malcevičiūtė
- 04-14
- 3 min. skaitymo
Atnaujinta: 04-14
Kas yra endometriozė?
Endometriozė – ginekologinė liga, kai į gimdos gleivinę panašus audinys auga už gimdos ribų, dažniausiai kiaušidėse, kiaušintakiuose, dubens ertmėje ar net kituose organuose. Šis audinys reaguoja į hormoninius ciklo pokyčius, storėja ir kraujuoja menstruacijų metu, tačiau negali pasišalinti iš organizmo, todėl sukelia uždegimą, skausmą, randėjimą ir sąaugas.
Endometriozės simptomai
Kartais sergant endometrioze, gali nepasireikšti jokie simptomai, tačiau dažniausiu atveju moterys patiria šiuos simptomus:
Skausmingos menstruacijos (dismenorėja), dažnai jaučiamos ir juosmens srityje.
Gausus kraujavimas menstruacijų metu ir tarp jų.
Tepimas rudomis išskyromis prieš ir po mėnesinių.
Nereguliarus menstruacijų ciklas.
Skausmas lytinių santykių metu ar po jų.
Skausmas tuštinantis arba šlapinantis menstruacijų metu.
Lėtinis nuovargis.
Nevaisingumas – endometriozė gali būti viena iš priežasčių, kodėl nepavyksta pastoti.
"Endometriozė yra sudėtinga lėtinė liga, reikalaujanti holistinio požiūrio."
Endometriozės priežastys
Tikslios endometriozės atsiradimo priežastys nėra aiškios, tačiau ją sukelia galimi veiksniai:
Imuninės sistemos sutrikimai.
Genetiniai veiksniai – paveldimumas.
Hormoniniai disbalansai.
Chirurginės procedūros, tokios kaip Cezario pjūvis ar kitos operacijos, po kurių endometriumo ląstelės gali prisitvirtinti prie chirurginio pjūvio srities ar kitur pilve.
Endometriumo ląstelių pernešimas. Kraujagyslių arba limfinė sistema gali pernešti endometriumo ląsteles į kitas kūno dalis.
Embrioninių ląstelių transformacija. Hormonai, tokie kaip estrogenai, brendimo metu embrionines ląsteles gali paversti į endometriumo ląstelių židinius.
Endometriozės komplikacijos
Pagrindinė endometriozės komplikacija yra vaisingumo sutrikimas. Maždaug trečdaliui ar pusei tokia liga sergančių moterų sunku pastoti. Tam, kad tai įvyktų, kiaušialąstė turi išsiskirti iš kiaušidės, nukeliauti per gretimą kiaušintakį, būti apvaisinta spermatozoido ir prisitvirtinti prie gimdos sienelės.
Sergant endometrioze gali būti nepraeinamas kiaušintakis. Tokiu atveju kiaušinėlis negali susijungti su sperma ir įvykti apvaisinimas. Tačiau tokia būklė gali turėti įtakos vaisingumui ir mažiau tiesioginiais būdais, pavyzdžiui, pažeidžiant spermą ar kiaušialąstę.
Visgi endometriozė visiškai nepašalina pastojimo galimybės. Daugelis moterų, sergančių lengva ar vidutinio sunkumo jos forma, gali pastoti. Dažniausiai tokiu atveju rekomenduojama neatidėlioti nėštumo, nes laikui bėgant būklė gali pablogėti.
Endometriozės gydymas Vakarų medicinoje
Gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo, paciento amžiaus ir planų dėl vaisingumo.
Dažniausiai taikomi gydymo metodai:
Vaistai nuo skausmo – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU).
Hormonų terapija – siekiant sumažinti ar sustabdyti endometriumo audinio augimą.
Hormoniniai kontraceptikai - Jie keičia hormonų balansą, taip neleisdami augti ir kauptis endometriumo audiniui. Kontraceptikai gali sumažinti arba pašalinti skausmą sergant nesunkia endometriozės forma.
Laparoskopija, kurios metu pašalinami endometriozės židiniai.
Kitos pagalbinės reprodukcinės technologijos – jei endometriozė sukelia nevaisingumą.
Histerektomija. Retais atvejais, kai kiti gydymo metodai nepadeda, gali būti atliekama histerektomija (gimdos pašalinimas) ir gimdos priedų pašalinimas. Tokios operacijos metu pašalinama gimda bei jos kaklelis, kiaušidės ir matomi endometriozės židiniai. Visgi histerektomija paprastai nelaikoma endometriozės gydymo būdu. Ją atlikus nelieka galimybės pastoti.
Endometriozė ir Tradicinė kinų medicina (TKM)
Pagal Tradicinės kinų medicinos (TKM) teoriją, endometriozė priskiriama prie „menstruacijų skausmo“ dėl jai būdingų simptomų. TKM požiūriu, tai nėra atskira liga, o apibūdinama kaip Kraujo sąstovio sindromas, kurio metu pilvo srityje gali formuotis sukietėjimai ar gumbai.
Kraujo sąstovis – tai būklė, kai smulkios kraujagyslės nebegali normaliai tekinti kraujo. Dėl to atsiranda stiprūs skausmai, ypač menstruacijų metu apatinėje pilvo dalyje. Moterims, turinčioms Kraujo sąstovį, kraujo tekėjimas dubens srityje yra sutrikęs, o tai gali paskatinti neigiamą imuninės sistemos reakciją, ypač kai gimdos gleivinės ląstelės ima augti už gimdos ribų.
Natūralūs endometriozės gydymo būdai ir rekomendacijos
1. Akupunktūra
Akupunktūra padeda mažinti skausmus ir uždegimą, gerina kraujotaką dubens srityje, subalansuoja hormonų veiklą – atstato estrogeno pusiausvyrą ir gerina bendrą emocinę būklę, mažina nuovargį.
2. Mitybos rekomendacijos
Venkite: šaltų, žalių (termiškai neapdorotų) produktų, pieno produktų, greitųjų angliavandenių, pridėtinio cukraus, kofeino ir alkoholio.
Rinkitės: šiltus, lengvai virškinamus patiekalus, tokius kaip sriubos, troškiniai, imbieras, cinamonas, raudonosios datulės, ožerškio (goji) uogos, skaidulos.
3. Fitoterapija
TKM fitoterapijoje endometriozei rekomenduojamos vaistažolės, tokios kaip: Kininis skudutis (lot. - Angelica sinensis, kiniškai – Dang Gui), Kininis smikmykas (lot. - Ligusticum chuanxiong, kiniškai - Chuan Xiong), Puikusis bijūnas (lot. - Paeonia lactiflora, kiniškai - Bai Shao) ir Raudonšaknis šalavijas (lot. - Radix Salvia miltiorrhiza, kiniškai - Dan Shen) gali padėti sureguliuoti menstruacijų ciklą,sumažinti skausmus ir sureguliuoti gausų kraujavimą. Fitoterapijoje dažniausiai taikomi šių vaistažolių mišiniai. Prieš pradedant vartoti vaistažoles, rekomenduojame kreiptis į licencijuotą specialistą.
4. Gyvenimo būdo pokyčiai
Reguliarus fizinis aktyvumas, pvz., vaikščiojimas, joga, pilates ar tempimo pratimai.
Streso valdymas per meditaciją, psichoterapiją ar kvėpavimo pratimus.
Pakankamas poilsis ir miegas.
Pilnavertė mityba.
Endometriozė yra sudėtinga lėtinė liga, reikalaujanti holistinio požiūrio. Endometriozė nėra išgydoma, tačiau yra būdų, padedančių valdyti jos simptomus ir galimas komplikacijas. Todėl, tinkamai taikant gydymą, integruojant Vakarų medicinos ir TKM metodus, pvz. akupunktūrą ir/ar fitoterapiją galima pastebimai sumažinti simptomus, padėti vaisingumui bei pagerinti gyvenimo kokybę.
Jeigu norite aptarti savo atvejį ir kuo galime padėti, registruokitės konsultacijai internetu arba telefonu +370 662 35589.
.