Virškinimo sutrikimai - akupunktūros ir vaistažolių nauda organizmui
- Ieva Malcevičiūtė
- 2023-09-27
- 2 min. skaitymo
Atnaujinta: 03-30
Pagal tradicinę kinų mediciną (TKM), mūsų virškinimo sistema transformuoja maistą ir skysčius į Qi (či) ir Kraują – medžiagos, kurios yra svarbiausios mūsų gyvybei. Šiame procese itin svarbų vaidmenį atlieka Skrandis, Blužnis, Plonoji ir Storoji Žarna.
Skrandis, pagal TKM yra organas, kuriame atsiduria suvartotas maistas ir skysčiai. Jo pagrindinė funkcija - gauti ir skaidyti maistą bei skysčius tolimesniam įsisavinimui. Simptomai, tokie kaip prastas apetitas, pykinimas ar vėmimas gali parodyti, jog Skrandžio funkcija yra sutrikusi.
Blužnis – kitas svarbus organas, kuris dalyvauja virškinimo procese. TKM Blužnis transformuoja ir transportuoja medžiagas iš Skrandžio ir paverčia jas Qi, Krauju ir kūno skysčiais. Ji taip pat yra atsakinga ir už vandens metabolizmą. Kuomet Blužnis yra išsibalansavusi, gali pasireikšti įvairūs simptomai – pilnumo jausmas, lėtinis nuovargis, prastas apetitas, skystos išmatos, edema ir t.t.
Plonoji Žarna – gauna maistą iš Skrandžio tam, kad toliau jį savintųsi organizmo reikmėms. Esant Plonosios Žarnos disfunkcijai būdingi šlapimo ar tuštinimosi sutrikimai.
Storoji Žarna – gauna medžiagas iš Plonosios Žarnos, sugeria likusias medžiagas ir skysčius, o atliekas išskiria išmatomis. Kuomet Storoji Žarna neatlieka savo funkcijos, gali atsirasti pilvo skausmai (dažniausiai jaučiamas palengvėjimas išsituštinus), skystos išmatos arba vidurių užkietėjimas.
Ilgametės TKM tradicijos ir metodai siūlo būdus, tokius kaip akupunktūra, vaistažolės, mitybos sureguliavimas gali padėti įveikti su virškinimu susijusias sveikatos problemas. Virškinimo sutrikimai ir akupunktūros bei vaistažolių nauda organizmui yra pagrįsta moksliniais tyrimais.
Keletą jų - populiariausių - aptarsime žemiau.

DAŽNIAUSI VIRŠKINIMO SUTRIKIMAI
1. Dispepsija (epigastriumo skausmas ar diskomfortas)
Šis sveikatos sutrikimas dažniausiai pasireiškia dėl prasto virškinimo, taip pat dažnai būna susijęs su stresu ir nerimu. Dažniausiai kamuojantys simptomai: prastas apetitas, ankstyvo sotumo jausmas, pilnumas, skausmas viršutinėje ar vidurinėje, apatinėje pilvo dalyje ir/ar pykinimas.
Pagal TKM, dispepsija siejama su Maisto sąstoviu. Persivalgymas, per greitas valgymas arba nusilpusi virškinimo sistema taip pat yra dažnos šio sutrikimo priežastys.
Akupunktūra gali pagerinti virškinimo sistemą: sustiprinti virškinimo funkcijas ir suaktyvinti žarnyno veiklą, kad padėti greičiau pašalinti “užstrigusį” maistą.
Kinų medicinoje, dažnai į pagalbą pasitelkiamos vaistažolės arba jų mišiniai, vienos populiariausių – gudobelės uogos (Shan Zha), mandarino žievėlė (Chen Pi), miežių daigai (Mai Ya), ryžių daigai (Gu Ya).
2. Dirgliosios Žarnos Sindromas (DŽS)
Dirgliosios Žarnos Sindromas yra dažnas virškinimo sutrikimas, kuris pasireiškia skirtingai kiekvienam žmogui, tačiau DŽS būdingi dažniausi simptomai yra pilvo pūtimas, spazmai, dujų kaupimasis, viduriavimas ir/ar vidurių užkietėjimas.
DŽS dažniausiai kyla dėl perteklinio riebaus/aštraus maisto vartojimo ir emocinių faktorių, tokių kaip nerimas, depresija ar nemiga.
Akupunktūra gali padėti subalansuoti centrinę nervų sistemą, virškinimo funkcijas, numalšinti skausmus ir spazmus bei sureguliuoti žarnyno judėjimą.
Populiariausios kinų medicinos vaistažolės vartojamos esant DŽS – stambiagraižė juodumėlė (Bai Zhu), baltojo bijūno šaknis (Bai Shao), uralinis saldymedis (zhi Gan Cao), japoninė sofora (Huai Shan).
3. Refliuksas arba gastroezofaginio refliukso liga (GERL)
Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio turinio grįžimas į stemplę. Jis taip pat dažnai siejamas su gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Skrandžio turinys (rūgštis) gali sukelti deginantį skausmą krūtinėje arba gerklėje, jaučiamas rūgštumo jausmas burnoje.
Kinų medicinoje, refliuksas yra Skrandžio ir Kepenų disharmonijos pasekmė. Pagrindinis akupunktūros tikslas yra atstatyti ir subalansuoti šiuos organus bei optimizuoti jų funkcijas.
Dažniausiai rekomenduojamos vaistažolės refliuksui – kiniškos datulės (Da Zao), uralinis saldymedis (zhi Gan Cao), Pinelija (zhi Ban Xia), Gaivenio šaknis (Chai Hu).