5 patarimai jūsų sveikatai šį rudenį
- Ieva Malcevičiūtė
- 2021-09-02
- 4 min. skaitymo
Tradicinėje kinų medicinoje (TKM) gyventi su metų laikais yra būtina siekiant užkirsti kelią ligoms ir apsaugoti mūsų kūno sistemų pusiausvyrą. Taip yra todėl, kad keičiantis mūsų išorinei aplinkai keičiasi ir vidinė (fizinė) sveikata. Kai kurie to pavyzdžiai yra akivaizdūs kasdien, net jei apie juos daug negalvojame. Pavyzdžiui, rudenį: anksčiau sutemsta, paskatindami mūsų paros ritmą prisitaikyti, mūsų nuotaika gali pasikeisti sumažėjus saulės šviesai ir pasisavinus vitaminą D, o šaltis ore įtempia mūsų raumenis. Panašiai kaip šių pokyčių tikimasi iš Vakarų pusės, šimtmečius kinų medicinos gydytojai taip pat stebėjo šį gamtos reiškinį. Jie suprato, kaip sezonai paveikė mūsų fiziologiją, ir todėl įgijo prisitaikymo būdų išminties.

Kinų medicinoje ruduo turi savo prigimtį: tai sezonas, kai dinamiška, šildanti ir aktyvi vasaros Yang energija pereina į labiau struktūruotą, vėsesnę ir introspektyvesnę metų Yin fazę, kai ruošiamės žiemai. Ruduo yra susijęs su metalo elementu ir plaučiais, kurie valdo odą, kvėpavimo sistemą, imunitetą ir sielvarto/liūdesio emocijas.
Rudenį taip pat dominuoja sausumas ir vėjas, kurie gali užpulti plaučius, todėl gali atsirasti bendrų simptomų, tokių kaip kutenanti gerklė, sausa nosis, suskilusios lūpos, sausas kosulys ir kt. Siekiant apsaugoti kūną nuo šių veiksnių, prevencinė sveikata rudeniui apie kūno šildymą ir stiprinimą.
Taigi, kai temperatūra nukrenta, lapai keičiasi ir daugėja šaltojo sezono, čia yra keletas būdų, kaip išlikti sveikiems šį rudenį pagal TKM:
Patarimas Nr. 1
Mėgaukitės dažniausiai šiltai paruoštais patiekalais ir gėrimais

Kinų medicinoje virškinimo "ugnies kūrenimas" yra svarbus jūsų bendrai gerovei. Stipri blužnis ir skrandis yra būtini maistinių medžiagų įsisavinimui, pasiskirstymui ir sveikai imuninei sistemai (dar vadinama žarnyno mikrobioma). Kai temperatūra atvėsta, sumažėja ir mūsų virškinimo sistemos energija. Štai kodėl šalti ir žali maisto produktai (salotos, kokteiliai, ledai, jogurtas ir kt.) gali pakenkti virškinimo ugniai, kai jie vartojami per dažnai, ypač vėsesniais mėnesiais. Verčiau rinkitės virtus maisto produktus. Tai sušildys jūsų kūną ir atgaivins jūsų virškinimo ugnį šiuo metų laiku. Galų gale, tai yra sriubų ir troškinių sezonas. Jei jums vis dar reikia kasdienių salotų, pabandykite pridėti virtų daržovių, mėsos ar grūdų (pvz., Bolivinės balandos ar ryžių), kad kompensuotumėte šaltą žalumynų pobūdį. Arba jei esate labiau kokteilių ar kokteilių žmogus, pabandykite nedėti ledo, naudoti šviežius (ne šaldytus) vaisius/daržoves, pridėti gabalėlį šviežios imbiero šaknies arba palaukti, kol išgersite kambario temperatūroje. Galite būti maloniai nustebinti, ką vienos savaitės valgymas (ir gėrimas) padarys jūsų virškinimui, ypač jei pastebėjote, kad esate linkęs lengvai išsipūsti, jaučiate nuovargį po valgio ar turite į dirgliosios žarnos sindromą (DŽS) panašių simptomų, tokių kaip viduriavimas.
Patarimas Nr. 2
Uždenkite kaklą

Kaip ir alergenai, bakterijos ir virusai gali būti laikomi patogeniškais veiksniais Vakaruose, kinų medicinoje, aplinkos elementai (tokie kaip vėjas, sausumas, karštis, ugnis, drėgmė, šaltis ir kt.) gali tapti disharmonijos ir ligų priežastimi per tiesioginį poveikį arba kai susidaro viduje. Pavyzdžiui, vėjas laikomas ligos priemone, nes jis neša ore esančius patogenus, dėl kurių galime susirgti. Neatsitiktinai pakaušis laikomas „Vėjo vartais“, o keliose šios srities akupunktūros vietose yra „Vėjas“ (pvz., GB-20 „Vėjo baseinas“ ir DU-16 - „Vėjo rūmai“). Kai rudenį atidengiamas mūsų kaklas, galime lengviau susirgti. Dėl šios priežasties standus kaklas laikomas ankstyvuoju TCM peršalimo simptomu. Taigi, nesvarbu, ar norite apsivilkti antklodės dydžio šaliką, ar bent švarką su aukšta apykakle, nepamirškite šį rudenį uždengti savo vėjo vartų 😊
Patarimas Nr. 3
Dirbkite su savo liūdesiu ar sielvartu

Kiekvienas sezonas kviečia mus keistis skirtingais būdais, o to proceso dalis dažniausiai reiškia kitų sezonų paleidimą. Ruduo signalizuoja apie metų pabaigą – laikas pažvelgti į save, žiūrint, koks mąstymas ir įpročiai nebeverti jūsų energijos, ir atitinkamai persitvarkyti. TKM rudenį taip pat sieja su plaučiais, kurie valdo sielvarto ir liūdesio emocijas. Viena iš priežasčių, kodėl aš įsimylėjau TKM, yra tai, kaip ji gerbia ir supranta, kaip emocijos (ypač kai per daug ar per ilgai slopinamos) gali paveikti mūsų fizinę sveikatą. Pavyzdžiui, liūdesys ir sielvartas plaučiuose pasireiškia kaip kvėpavimo sutrikimai: staigus (arba lėtinis) kosulys, astma, švokštimas ir krūtinės spaudimas arba pakartotinis pabudimas tarp 3–5 ryto (plaučių laikas pagal kinų medicinos kūno laikrodį). Kadangi plaučiai artimi širdžiai, taip pat gali būti greitas širdies plakimas, nerimas ir pan.
Jei per ilgai represuojama, sielvartas taip pat gali sukelti disbalansą plaučių organuose: stambiajame žarnyne. Kaip ir plaučiai yra atsakingi už įsiurbimą, taip ir storoji žarna yra atsakinga už paleidimą. Mūsų gebėjimas atleisti kontrolę ir sulaikyti praeitį mus atspindi didžiajame žarnyne. Užuot galvoję apie paleidimą kaip „užmiršimą“, pagalvokite apie tai kaip apie galimybę sau judėti į priekį. Sielvartas neišnyksta, bet tai, kaip jis pasireiškia ir veikia mus, laikui bėgant gali keistis.
Akupunktūra yra švelnus būdas sukurti erdvę ir saugumą kūnui išlaisvinti sunkias emocijas ir somatinius prisiminimus, susijusius su sunkių perėjimų ir praradimų patirtimi.
Patarimas Nr. 4
Gerkite citrinų, imbiero ir kriaušių arbatą

Pasigaminkite citrinos, kriaušės ir imbiero arbatos, kad kovotumėte su peršalimu ar lėtine alergija! Iš esmės tai šiltas, aštrus limonadas. Be to, citrinos dėka jame yra daug vitamino C, o imbieras pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl yra būtinas derinys šaltuoju metų laiku. Kalbant apie TKM, kriaušės maitina ir drėkina plaučius - idealiai tinka tiems, kuriuos vargina sausas kosulys ir gerklės skausmas. Medus subalansuoja imbiero aštrumą, o jei jis yra vietinis, jis turės papildomų imunitetą palaikančių savybių.
Čia yra greitas ir paprastas receptas:
Jums reikės:
1 kriaušė,
1 citrina,
3-4 gabalėliai imbiero šaknies (supjaustytos 1 cm gabalėliais),
Medus pagal skonį
Paruošimas: Sumaišykite supjaustytą citriną, imbiero šaknį ir kriaušę į nedidelį puodelį. Įpilkite 4 puodelius vandens (6 puodeliai, kad skonis būtų labiau atskiestas). Užvirkite ir tada virkite 5 minutes. Patiekite ir įpilkite medaus pagal skonį. Leiskite jam atvėsti ir mėgaukitės!
Pastaba: Ši arbata turi stiprų skonį, tačiau jei norite kažko švelnesnio, sumažinkite imbiero kiekį. Jei turite vidinio „karščio“, dar vadinamo linkusiu į pyktį/dirglumą, geltonų skreplių, karščiavimo, per didelio prakaitavimo ar karščio bangų požymių - atsisakykite imbiero.
Patarimas Nr. 5
Profilaktiškai apsilankykite akupunktūros terapijoje

Akupunktūra yra senovinė medicininė terapija, kurioje naudojamos plonos, vienkartinės ir sterilios adatos, palengvinančios jūsų kūno gijimo procesą, o imuninės sistemos palaikymas (dar žinomas kaip „Wei Qi“) yra didžiulė to dalis. Įrodyta, kad akupunktūra mažina uždegimą, stimuliuoja endorfinų išsiskyrimą, skatina kraujotaką, kartu atkurdama tinkamą jūsų kūno sistemų veikimą ar energiją (vadinamą „Qi“). Yra keletas akupunktūros taškų, kuriuos reguliariai naudoju, kad sumažintų sinusų spaudimą, sustabdytų galvos skausmą, sumažėtų alergija, išvalytų skreplius ir sustiprintų plaučius.
Jei reikia papildomų patarimų artėjančiam sezonui, nedvejodami kreipkitės arba kai būsite pasiruošę, suplanuokite savo vizitą.